hydrosaver-certisbelchim

Zmiana klimatu

Klimat się zmienia i to jest fakt, zmiany te stał się niezaprzeczalną rzeczywistością, która coraz istotniej wpływa na różne aspekty naszego życia, w tym na rolnictwo. W Polsce, podobnie jak w innych regionach świata, obserwujemy coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost średnich temperatur, częstsze i bardziej intensywne susze oraz anomalie pogodowe mające ogromny wpływ na różne aspekty naszego życia, w tym na produkcję roślinną. Zmiana klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat.

Jakie są główne przejawy zmian klimatycznych w Polsce i jakie mają one konsekwencje?

 

Wysokie temperatury

Jednym z najbardziej widocznych skutków zmian klimatu jest wzrost średniej rocznej temperatury.

Piotr Djaków, Meteomodel.pl base on data IMGW.

Wzrost globalnych temperatur prowadzi do wielu problemów. Rośliny, które są przystosowane do określonych warunków klimatycznych, mogą mieć trudności z przetrwaniem w cieplejszym klimacie. Wysokie temperatury mogą również przyspieszać parowanie wody z gleby, co prowadzi do jej wysuszenia i zmniejszenia dostępności wody dla roślin.

Susza

Coraz częstsze i bardziej intensywne susze prowadzą do niedoborów wody, co ma negatywny wpływ na plony. Rośliny uprawne są narażone na stres wodny, co przejawia się m.in. zahamowaniem wzrostu, zmniejszeniem plonów oraz obniżeniem jakości produktów. Brak wody wpływa na zdolność roślin do fotosyntezy i prawidłowego rozwoju wegetatywnego. W regionach, gdzie rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania, susze mogą prowadzić do poważnych problemów ekonomicznych i społecznych.

Anomalie pogodowe

Zmiana klimatu prowadzi do wzrostu częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych. Burze, nawałnice, gradobicia czy powodzie stają się coraz powszechniejsze. Przykładem są powodzie w dorzeczach Odry i Wisły, które regularnie niszczą infrastrukturę i uprawy rolnicze, generując olbrzymie straty finansowe. Te ekstremalne warunki mogą niszczyć uprawy, prowadzić do erozji gleby i zmniejszać jej żyzność. Intensywne burze bardzo często dostarczają bardzo duże ilości wody, które mogą powodować zalewanie upraw. Duże ilości wody nie są też wykorzystywane rolniczo ponieważ gleba ma ograniczone możliwości zmagazynowania. Większość wody spływa powodując erozję wodną. 

Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na produkcję roślinną. Wysokie temperatury i susze mogą obniżać plony, a anomalie pogodowe mogą niszczyć całe uprawy. Rolnicy muszą dostosowywać swoje metody uprawy, wybierać bardziej odporne na zmiany klimatyczne odmiany roślin i inwestować w technologie nawadniające, aby sprostać nowym wyzwaniom.

Zmiana klimatu to złożony problem, który wymaga globalnej współpracy i innowacyjnych rozwiązań. Tylko poprzez wspólne działania możemy zminimalizować jej negatywne skutki i zapewnić przyszłym pokoleniom stabilne warunki do życia i rozwoju.